“Taksa nuk i shkakton dëm të madh Serbisë, vetëm 2.8 % e mallrave të tyre eksportohen në Kosovë”

In Ekonomi, Lajme

Drejtori i KIPRED=it, Lulzim Peci, po konsideron se taksa ndaj Serbisë ka dhënë dy efekte të rëndësishme për Kosovën.

Përmes një postimi në Facebook, Peci është shprehur se taksa e ka rritur kapacitetin shtetëror të Kosovës që të ushtrojë sanksione ekonomike ndaj Serbisë, raporton lajmi.net.

Megjiithatë, sipas tij taksa nuk i shkakton dëm të madh Serbisë.

Ky është postimi i plotë i tij:

Taksa 100% ndaj mallërave serbe ka dhënë këto dy efekte të rëndësishme:

  1. a) Kapacitetin shtetëror të Kosovës që të ushtroj sankcione ekonomike ndaj Serbisë.
  2. b) Pavarësinë e tregut kosovar prej mallërave serbe, përmes së cilës janë thyer iluzonet e Serbisë për këtë varësi të imagjinuar..

Mirëpo, në anën tjetër taksa 100% nuk i shkakton dëm të madh Serbisë, pasi vetëm diku rreth 2.8% të eksporteve të mallërave të saja vien në Kosovë, dhe përmes saj nuk mund të mbrohen kufinjtë e vendit.

Në anën tjetër, përmes taksës jemi duke i larguar miqt tanë nga Kosova, dhe po ia mundësojmë Vucicit që fsheh pas saj mos-gadishmërinë e tij për normalizim të plotë të marrëdhënieve dhe njohjen e Kosovës .

Prandaj, mendoj se taksa duhet të pezullohet në mënyrë të kushtëzuar, të ndalim lojën e luajtjes “kile” me njëri tjetrin, te ndërtojmë unitetin e spektrit politik të vendit për negociatat me Serbinë, duke përfshirë ketu edhe pozicionin e qartë për pacënueshmërinë e kufinjëve shtetëror..

Negociatat me Serbinë nuk janë çështje elektorale. por shtetërore. Si pozita e sotshme, ashtu edhe ajo e ardhshme do të detyrohet ta zbatoj po të njëjtën marrëveshje që do të nënshkruhet në mes palëve dhe garantuesve të saj ndërkombëtarë – e cila me fjalorin e BE-së quhet “marrëveshje ligjërisht obligative”.

 

You may also read!

Nuk ndalen rrahjet: Tani në një tjetër nëndegë kapen mes veti anëtarët e LDK’së

Rrahjet dhe përplasjet brenda Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) nuk kanë të ndalur, tani në një degë tjetër të

Read More...

Më ndryshe se në liri, shikoni si pritet iftari në burgun e Smrekonicës

Posa afron koha e iftarit, kuzhina e Qendrës Korrektuese të Smrekonicës fillon të mbushet. Të burgosurit këtu të cilët

Read More...

PDK më e votuara nga partitë shqiptare në katër komunat e veriut

Zgjedhjet për kryetarin e komunës, në katër komunat e veriut, të mbajtura sot, me kandidatët e saj, Gonxhe Çaushi

Read More...

Mobile Sliding Menu