Thaçi: Së bashku me qytetarët e Kosovës do ta bëjmë Bashkimin Kombëtar

In Kosova, Lajme

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se nëse vazhdojnë vonesat dhe padrejtësitë që po i bëhen Kosovës nga Bashkimi Evropian (BE), atëherë duhet të ndërmerren hapa të tjerë, si bashkimi kombëtar, transmeton Gazeta Metro.

Thaçi në Debat Plus ka BE po bën padrejtësi ndaj Kosovës, duke marrë parasysh vonesën e liberalizimit të vizave, gjë që ai thotë se çon në idenë e bashkimit me Shqipërinë.

“Idenë për Bashkimin e Luginës me Kosovën, do të vazhdoj ta prezantoj. Në anën tjetër, vonesat dhe padrejtësitë që po i bëhen Kosovës nga Bashkimi Evropian, po na shtyejnë të marrim hapa konkret për një angazhim institucional dhe të qytetarëve. Atëherë do të shkojmë drejt një formule të bashkimit kombëtar, duke përfshirë këtu edhe Preshevën, Medvegjën dhe Bujanovcit”, ka thënë Thaçi.

Tutje, presidenti ka shtuar se deklaratat e tij, nuk janë kërcënim ndaj BE’së, por se Kosova meriton lëvzijen e lirë, pasi që edhe populli i saj janë evropianë.

“Nuk e kërcënoj Bashkimin Evropian, kush jemi ne të kërcënojmë. Mirëpo BE po bën padrejtësi, Kosova meriton lëvizjen e lirë, sepse edhe ne jemi evropian”, përfundoi ai.

You may also read!

Ramiz Kelmendi i tregon LDK’së se si t’i evitojë përleshjet

Kohëve të fundit në Kuvendet Zgjedhore të LDK-së janë shënuar disa incidente. E lidhur me këto ngjarje ka reaguar

Read More...

Haradinaj falënderon Granit Xhakën e Mitot Rashicën për ndeshjen në Stadiumin e Prishtinës

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj është deklaruar për ‘Lojën e Yjeve’ e cila u zhvillua sonte në stadiumin e

Read More...

PDK nesër zgjedh kryetarin, a do të ketë kundërkandidat Kadri Veseli?

Partia Demokratike e Kosovës nesër mban Konventën e nëntë zgjedhore me ç’rast pritet të zgjidhet kryetari i partisë dhe

Read More...

Mobile Sliding Menu